Kamila Kowalik

Maluje od najmłodszych lat. Swoje umiejętności plastyczne początkowo rozwijałam na zajęciach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Moje prawdziwe spotkanie ze sztalugą i paletą miało miejsce w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, które ukończyłam w 1995 roku. Patrzeć okiem artysty, komponować przestrzeń na płótnie, operować kolorem i fakturą uczyłam się na Wydziale Artystycznym UMCS, który ukończyłam z dyplomem z malarstwa w 2000 roku. Niezależnie od doświadczeń zawodowych zawsze powracam do sztuki by zajrzeć w głąb mojej wyobraźni. Malarstwo to moja pasja. Maluję dla przyjemności i z chęci wyrażania siebie.

  • Wiek :48

Historia / Portfolio

Maluje głównie akrylami na płótnie i lubi eksperymentować. Wypracowała własną technikę połączoną niekiedy z farbą olejną, nadającą kompozycji nieprzypadkową fakturę. Lubię mieszać różne media, eksperymentować. Tematyka jej  prac jest raczej zawężona, a inspiracją są kobiece emocje, które artystka w swoich obrazach chce uchwycić. Dlatego też jej obrazy emanują emocjonalną stroną kobiecości. To sprawia, że kobiety w jej obrazach pojawiają się w różnych cyklach: „Anioły miast”, „Portret natury” czy „Portret miasta”. W obrazach Kamili Kowali widać także fascynację cudownymi miejscami, architekturą, malowniczymi miastami. Zaowocowało to cyklami obrazów takich jak: „Mosty wielkich miast” czy „Westchnienie”.

Mimo długiej już pracy twórczej i setek namalowanych obrazów może pochwalić się tylko kilkoma indywidualnymi wystawami. Prawdą jest, iż rzadko publicznie eksponuje swoje prace. Po prostu obrazy szybko znajdują nabywców – w tym wielu z zagranicy.

Bardzo ważnym w jej twórczości jest dbałość o detale.  Poświęca im dużo czasu na swoich płótnach. Detale, technika nakładania farb, tworzona struktura, ilość warstw, a także narzędzia pracy- to składowe, dzięki którym jej obrazy stają się oryginalne i niepowtarzalne.

Malowanie to jej sposób na życie.

Droga, którą wybrała, była i nadal jest niekiedy  niezwykle trudna, ale bardzo dla niej  ważna. Jest szczęśliwa, że może oddawać się swobodzie twórczej oraz cieszy ją droga niezależnej artystki. Nie jest związana z żadną galerią na wyłączność  i bardzo ceni sobie wolność działania. Ważne  dla niej jest to by żyć w zgodzie ze sobą.

Jednym z jej  marzeń jest dalej nieskrępowanie tworzyć i realizować nowe pomysły, które niekiedy przychodzą niespodziewanie. Kolejnym jest docierać do jak największej ilości odbiorców poszukujących dla siebie sztuki. Marzy także o własnej galerii i czeka co przyniesie jej los.

Jej  obrazy zamawiają  ludzie, którzy pragną, aby ich domy, wnętrza, w których przebywają wyglądały niestandardowo i niepowtarzalnie.  Realizuje zamówienia indywidualne.