Jean Noel Riou

Jean-Noël Riou

Art'PAIRinternational

Jako samouk, zaczął malować bardzo młodo, zainspirowany wielkimi mistrzami, takimi jak Renoir, Monet i inni impresjoniści. Podczas wystawy w Beaubourg z fascynacją odkrył twórczość Salvadora Daliego. Odtąd było to objawienie: „magia mistrzowskiego płótna widziana oczami dziecka”. Przytłoczony, ponownie chwycił za pędzle i nie przestawał malować.

Historia / Portfolio

P. Guyomarch o sztuce Riou: „Ucieczka od rzeczywistości dzięki sile detalu i onirycznej magii atmosfery”. 

Artysta tworząc swoje dzieła postawił sobie za cel sprawianie, by ludzie marzyli, a jego chęć dzielenia się swoją wyimaginowaną wizją jest środkiem do osiągnięcia tego celu, wręcz nawet koniecznością. Zabiera nas więc w podróż po niezwykłych krajobrazach, często zaśmieconych książkami. Lubi też na swój sposób odwiedzać „martwą naturę”, zamieniając kamyki w grzyby lub inne fantazje.

Jean-Noël Riou przyznaje, że został zainspirowany wszystkimi możliwościami, jakie oferuje malarstwo olejne, poprzez liczne warstwy laserunku i efektami, które tworzy za pomocą wszelkiego rodzaju przedmiotów i instrumentów, które wpadają mu w ręce, aby zaspokoić jego nienasycony gust do pięknego obrazu, który, jak mówi, jest pomiędzy wyobraźnią a złudzeniem optycznym. Obrazożerca, którym jesteś, będzie mógł przyjść i nasycić się, bo nie zapomina, że artyści żyją oczami tych, którzy lubią wchodzić w ich świat i bez których nie mają po co istnieć…

Ostatnie wystawy:

– 2022 – L’USINE à ZABU z kolektywem ArtPAIR International – gościem honorowym Lonzac i Maintenon – wystawa w Thionville i Metz.

– 2021 – Vouvant i La Gacilly z kolektywem Art’PAIR International

– 2019 do 2022 – Magiczny Sen – Polska – Niemcy i Austria z Galerią ARTBATOR

– 2018 – na 13. edycji SAFADORE w Mont Dore w Auvergne

– 2015 do 2023 – Porównanie salonów – ART CAPITAL – Grand Palais – PARYŻ.

– 2014 – Salon des Artistes Français – Grand Palais – PARYŻ.