Adam Widełka

ADAM WIDEŁKA – MISTRZ PASTELI Artysta urodził się w 1961 roku w Będzinie. Jego twórczość kojarzona jest z realizmem magicznym, hiperrealizmem, nadrealizmem czy malarstwem fantastycznym. Prace artysty można także zaliczyć do nurtu malarstwa metaforycznego, z racji wprowadzania do portretów charakterystycznych motywów stanowiących nieodłączną cechę jego stylu, często będących elementem ironicznym na tle posągowej urody modelek.

  • Wiek :62

Historia / Portfolio

Twórca stosuje oryginalną technikę kolorystyczną, która zaciera linie na rzecz przenikających plamę miękkich świateł. Wspólnym mianownikiem jego prac są wyidealizowane kobiety, a wprowadzanie iluzyjnych i aluzyjnych metafor podkreślają tytuły obrazów. Inną, charakterystyczną cechą jego twórczości jest tworzenie elementów trójwymiarowych w formie papierowych wydarć, zagięć czy załamań papieru. O tym zabiegu artystycznym Adam Widełka powiedział tak:

„Uwielbiam być iluzjonistą, który zaskakuje odbiorcę efektami trójwymiarowości moich pasteli. W prawie każdym z moich dzieł pojawiają się charakterystyczne wydarcia, zagięcia i załamania papieru. Cieszę się jak dziecko, gdy widz daje się przyłapać na próbie wyprostowania, czasami nawet przez szybę, pogiętego kartonu.”

Od jakiegoś czasu te wydarcia i zagięcia papieru częściowo zostały zastąpione przez trójwymiarowe detale biżuterii artystycznej autorstwa Doroty Mielcarek-Widełka, konińskiej witrażystki i autorki biżuterii artystycznej, prywatnie żony Adama. Wspólnie tworzą duet DADAM, wspaniale się uzupełniając zarówno w życiu prywatnym, jak i na niwie artystycznej.

Adam Widełka swoje pastele tworzy na płytach wiórowych lub specjalnie przygotowanych tekturach. Własna technika specjalnego gruntowania tych płyt i tektur gwarantuje trwałość prac przez setki lat, jego pastele przechowywane w pomieszczeniach nie utracą swoich właściwości kolorystycznych i będą cieszyć oko kolejnych pokoleń odbiorców sztuki Adama Widełki.

Niezwykle efektownym uzupełnieniem prac artysty jest ich oprawa wykonywana przez mistrza w tej dziedzinie, Dariusza Hrybika i pracowników jego firmy Almat Art z Katowic.

Artysta zajmuje się również malowaniem pastelami na tynkach wewnętrznych i zewnętrznych. Obrazy zewnętrzne tworzone są na płytach cementowo-włóknistych unikalną techniką własną bazującą na technice Keima, odporną na warunki atmosferyczne. Rysunki kredą silikatową utrwala potasowym szkłem wodnym na płytach cementowych. W tym zakresie jest jedynym specjalistą w Polsce.

Adam Widełka jest zdobywcą Grand Prix III Ogólnopolskiego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Jego prace są prezentowane na największych wystawach promujących nurty w których tworzy. Cyklicznie pojawiają się podczas serii wystaw Magical Dreams organizowanych przez Bator Art Gallery ze Szczyrku. Pastele Adama Widełki pojawiły się również podczas wystawy „W poszukiwaniu piękna” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie zebrano prace 26 czołowych polskich artystów z nurtu realizmu, surrealizmu, realizmu magicznego.  W 2021 roku, wraz z żoną Dorotą i jej biżuterią artystyczną (jako duet DADAM), mieli wspólną wystawę w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie. W tym samym roku Galeria Sztuki Cavaletto w Karpaczu zorganizowała Adamowi Widełce indywidualną wystawę jego pasteli i ich reprodukcji wydanych przez Wydawnictwo Artystyczne „Lux Artis”.

Motto artystyczne Adama Widełki:
„Kamień, który się nie toczy, obrasta mchem…”